ARK Funds, de grootste en meest succesvolle fondsmanager op het gebied van ETF’s, met meer dan 40 miljard dollar aan Amerikaanse beursgenoteerde aandelen verspreid over zeven fondsen, heeft deze week bekendgemaakt een op ruimtevaart gericht ETF op te zetten.
Normaal gesproken zal het opzetten van een ETF niet zo veel stof doen opwaaien. Bijzonder is het echter wel als een partij als ARK dit doet. ARK had met het eerdere ETF’s zoals het ARK Innovation ETF een ongekend succes. Het bedrijf staat onder leiding van oprichtster Cathie Wood en heeft zeven ETF’s die zich richten op gebieden als genomics, 3D-prining, robotica en FinTech. ARK’s paradepaardje is vooral de opname van Tesla in de Innovation ETF geweest.
Dankzij een massale instroom van investeerderskapitaal in de afgelopen maanden heeft ARK nu een beheerd vermogen van ongeveer 42 miljard dollar aan ETF-producten. Een scherpe stijging ten opzichte van het jaar daarvoor, toen was het beheerde vermogen nog minder dan 4 miljard dollar, zo schatte Bloomberg.
Ruimtevaart ETF
Na de eerdere successen zijn Wood en haar nu van plan om een ETF gericht op ruimtevaart op te zetten. Ze zijn voornemens om te investeren in binnenlandse en buitenlandse bedrijven die zich bezighouden met ruimtevaart en innovatie en om 40 tot 55 aandelen op te nemen. De nieuwe ruimtevaart ETF zal genoteerd worden onder de naam ‘ARK Space Exploration ETF’ (ARKX).
Wie zijn de concurrenten?
ARKX zal gaan concurreren met fondsen zoals de Procure Space ETF (UFO), wat een 44 miljoen dollar groot wereldwijd ruimtevaart en defensie ETF is, en de SPDR S&P Kensho Final Frontiers ETF (ROKT), wat een op de VS gerichte mandje is van bedrijven die zich bezighouden met ruimtevaart en diepzee-activiteiten.
Richard Branson profiteert
Het nieuws over het ruimtevaart ETF liet de koers van vele in de ruimte vaart actieve bedrijven een sprongetje maken. Het aandeel Virgin Galactic – van medeoprichter Richard Branson – steeg na het nieuws met 22%. Aanleiding van de koersstijging is dat investeerders ervanuit gaan dat Virgin Galactic zal worden opgenomen in ARKX.
ARK heeft geen geplande vergoedingen voor het fonds bekendgemaakt, maar alle ETF’s kosten 0,75% van de kosten, oftewel 75 euro per 10.000 euro die wordt geïnvesteerd.